|  | 

Zdrowie

Akupunktura co to jest i na czym polega?

img-responsive

Akupunktura to metoda leczenia, która narodziła się wieki temu na Dalekim Wschodzie. Co ciekawe, medycyna zachodnia poleca akupunkturę jako metodę wspomagającą leczenie farmakologiczne.
Akupunktura jest to metoda leczenia rozmaitych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami ciała pacjenta. Działa bez leków oraz jest bezpieczna. Tego rodzaju terapia ma przede wszystkim pomóc w złagodzeniach bólu. Leczenie bólu z reguły wymaga pewnej serii zabiegów, dobranej indywidualnie pod potrzeby pacjenta.
Delikatne nakłuwanie ciała specjalnymi igłami do akupunktury ma za zadanie zmianę układu energetycznego organizmu, co ma pozytywnie wpłynąć na zaburzenia, które są przyczyną bólu i wielu chorób. Dodatkowo, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca akupunkturę jako element leczenia ponad 200 schorzeń, co zdecydowanie świadczy o jej skuteczności. Igły stawiane są zawsze w miejscach najbardziej bolesnych dla pacjenta, które odnajduje się przez delikatne nakłuwanie lub dotyk. Istotne podczas całego procesu leczenia jest zlokalizowanie punktów, w które mają zostać wbite igły do akupunktury.
Podstawowym skutkiem działania akupunktury są właściwości przeciwbólowe. Wskazaniami do wykonania zabiegu są np. bóle głowy (w tym migreny), bóle zatok, bóle związane ze zwyrodnieniami, bóle stawów, bóle nowotworowe oraz bolesne miesiączki. Może też pomagać w przypadkach bólów spowodowanych urazem lub związanych z przewlekłą chorobą zwyrodnieniową, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów. Może stanowić część rehabilitacji. Akupunktura pomaga także w leczeniu niektórych problemów neurologicznych. Należy do nich np. choroba Parkinsona oraz migrena.

Punkty akupunktury znajdują się najczęściej w bardzo czułych miejscach, w okolicy ważnych narządów. Odpowiednie wykonanie zabiegu wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego najlepiej zwracać się do specjalistów, którzy mają doświadczenie i wieloletnią, popartą sukcesami praktykę. Prawidłowa lokalizacja punktów jest konieczna, aby zabieg był wykonany bezpiecznie i poprawnie.
Tym bardziej że terapia akupunkturą zawsze jest indywidualna i zazwyczaj wymaga od kilku do kilkunastu wykonanych zabiegów. Każdy chory, który czeka na szybkie efekty, powinien uzbroić się w cierpliwość.
Podczas zabiegu w miejscu nakłucia pacjent odczuwa mrowienie, rozchodzenia się gorąca, pieczenie albo drętwienie.
Praktycznie nie powoduje skutków ubocznych i jest bardzo lubiana przez pacjentów.
Akupunkturę można uznać za dobre rozwiązanie zamiast tradycyjnego leczenia. Technika jest stosowana w przypadku stanów zapalnych stawów, astmy, bólów głowy i pleców. Pomaga również złagodzić efekty uboczne chemioterapii. Czas zabiegu wynosi około 25-30 minut.

W jakich przypadkach stosować akupunkturę?

Akupunkturę stosuje się przy wielu różnych dolegliwościach, zwłaszcza o podłożu bólowym, takich jak:

  • bóle kręgosłupa i bóle związane z zapaleniem stawów,
  • bóle głowy,
  • obolałe stawy
  • niepożądane reakcje na chemioterapię i radioterapię.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że akupunktura nie jest przeznaczona dla każdego. Osoby zmagające się z zaburzeniami krzepnięcia krwi, gruźlicą i chorobami skóry nie powinny być poddawane akupunkturze.

 

akupunktura-co-to-jest-i-na-czym-polega

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website