|  | 

Zdrowie

Fizykoterapia, co to jest oraz jej rodzaje

img-responsive

Fizykoterapia jest to rodzaj rehabilitacji medycznej, typ fizjoterapii. Jedna z opcji, gdy czeka nas terapia po urazie.
Metody fizykoterapii rozwijały się już od zarania dziejów ludzkości. Z reguły dzięki przypadkowym doświadczeniom , ale również poprzez obserwację. Podczas fizykoterapii wykorzystywane są w celach leczniczych zjawiska fizyczne takie jak prąd elektryczny, światło, magnetyzm, ultradźwięki. Wykorzystywane są także niskie temperatury i działa ona na zmienione chorobowe miejsca.
Celem fizykoterapii jest usprawnienie mięśni po urazach, na przykład złamaniach oraz uśmierzenie bólu. Ponadto wzmacnia ona nasze mięśnie, zwiększa zakres ruchomości w stawach, polepsza postawę ciała oraz korzystnie wpływa na poprawę równowagi czy wyrównanie napięcia mięśniowego i nerwowego.
Wykorzystuje się ją, gdy konieczna jest rehabilitacja, jest to jedna z najbardziej powszechnych i efektownych form. Wykorzystywane w rehabilitacji bodźce fizyczne wpływają jednocześnie na zniwelowanie dolegliwości bólowych. Łagodzą one również stany depresyjne. Warto wspomnieć, że niektóre zabiegi są stosowane w innych gałęziach medycyny. Należą do nich m.in. stomatologia, ortopedia, onkologia czy położnictwo.
W fizykoterapii wykorzystuje się takie zjawiska fizyczne jak np. światło, prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne. Fizykoterapia pobudza procesy odnowy tkanek i regeneracji, dlatego też często wykorzystywana jest jako leczenie pomocnicze w różnego rodzaju urazach.

Wykorzystuje się następujące zabiegi fizykoterapeutyczne:

  • krioterapia -jest to zabieg, który polega na leczeniu chorego miejsca przez wykorzystywaniu zimna, szczególnie ma zastosowanie w leczeniu ostrych urazów lub w okresie pooperacyjnym
  • jonoforeza – czyli zabieg elektroleczniczy, podczas którego wykorzystuje się prąd stały, wtedy do organizmu wprowadzany jest lek np. przeciwzapalny lub przeciwbólowy;
  • ultradźwięki – zabieg w trakcie którego fala uderzeniowa przechodzi do tkanek, co powoduje powstaniem ciepła w ich wnętrzu
    laseroterapia- wykorzystuje światło laserowe o niskim natężeniu do dzięki temu dostarcza do tkanek i komórek dodatkową energię wspomagając przy tym naturalne procesy regeneracyjne naszego organizmu i przyspieszając gojenie
  • Elektrostymulacja ma na celu wywołanie skurczu mięśni, w ten sposób pobudzając je, zmniejszyć napięcie, a także doprowadzić do lepszego ukrwienia. Zabieg wykorzystuje stały prąd impulsowy. Elektrostymulacja przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych, takich jak niedowład oraz schorzenia układu nerwowego czy porażenia.
  • ultradźwięki w fizykoterapii aplikowane są za pomocą głowicy, a na skórę używana jest substancja sprzęgająca, najczęściej jest to żel.
  • kinezyterapia,

Czyli leczenie ruchem, jej podstawą są wszelkiego rodzaju ćwiczenia – w odciążeniu, bierne, również rozciągające, a także rolowanie, oraz ćwiczenia z przyrządami. Gumy oporowe, taśmy, odważniki, różne piłki są stałymi elementami na sali treningowej.
Kinezyterapia jest bezpieczna dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia.

 

fizykoterapia-co-to-jest-oraz-jej-rodzaje

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website