|  | 

Zdrowie

Kiedy warto wybrać się do psychologa?

img-responsive

Dawniej korzystanie z usług tych specjalistów wzbudzało negatywne skojarzenia, a uczęszczanie na wizyty często było wstydliwe i kłopotliwe.
W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi zwraca się na zdrowie psychiczne człowieka oraz na indywidualne podejście do każdej osoby.
Skutkiem tego jest co raz to większe zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny psychologii.
Wielu z nas zastanawia się, który moment jest najlepszy na konsultację psychologiczną. Każdy z nas jest inny, ma inną wrażliwość i odporność, ale są pewne objawy i symptomy wskazujące na to, że potrzebujemy pomocy fachowca. Jeżeli dostrzegasz, że żyjesz w nieustannym stresie lub brakuje Ci motywacji do działania, w Twoim życiu gości ciągła apatia i ogólne zmęczenie, które trwa już od kilku tygodni, jest to znak, że warto na moment przystopować i zastanowić się co się dzieje.

Pomoc psychologa przyda się nam w trudnych, traumatycznych chwilach takich jak utrata bliskiej osoby, zdrada.
Dla niektórych osób ważne jest to uporanie się z traumatycznymi sytuacjami z dzieciństwa, których skutki widoczne są do dziś. Tak naprawdę, wiele osób jest świadomych tego, że powinni udać się do psychologa, są świadomi swego złego stanu psychicznego, lub ciągłych problemów, które ich przerastają. Organizm sam wysyła sygnały, które sugerują, że coś jest nie tak i należy działać.
Często jednak nie decydują się na wizytę, ponieważ uważają, że dadzą sobie radę sami.

Gdy doskwierają nam problemy ze snem, zasięgnięcie porady specjalisty jest dobrym pomysłem, pomoże on w wykryciu przyczyny bezsenności, Nerwica, zmienność nastroju, czy stany lękowe to także wyraźne sygnały, które sugerują nam sięgnięcie po fachową pomoc. Zmiany nastroju, które trwają dłużej niż tylko kilka tygodni powinny skłonić nas do wizyty. Mogą być one spowodowane wieloma różnymi czynnikami, nie tylko psychologicznymi, dlatego tego objawu nie warto bagatelizować. Jeśli powraca do ciebie silne uczucie smutku, gniewu, lęku-potrzebujesz pomocy, by właściwie kierować swoimi emocjami.
Trudności emocjonalne, które nie słabną z czasem i zaburzają Twój codzienny rytm, to na pewno jedna z tych sytuacji, kiedy warto skonsultować się ze specjalistą.
Gdy wszystko, co kiedyś sprawiało nam radość, rzeczy jak nasze hobby czy pasje przestają nas interesować, to także oznaka, że coś jest nie tak.
Z reguły za taki stan odpowiada m.in. wypalenie zawodowe lub przepracowanie. Czasem jakiś problem nas dotyczący utrudnia nam realizację celów czy też wymagań życiowych. Niekiedy po prostu nie ma możliwości samodzielnego poradzenia sobie z problemem lub jest to bardzo trudne. Potrzebujemy fachowej pomocy i zastosowania specjalistycznych metod. Do psychologa warto zwrócić się, gdy występują kłopoty w relacji z partnerem, rodzicem, dzieckiem lub pracodawcą i nie wiesz, jak możesz je rozwiązać, ale także wtedy, gdy szukasz porady lub terapii seksuologicznej – można wtedy wybrać psychologa specjalizującego się w dziedzinie seksuologii.
Gdy nadużywasz alkoholu lub substancji psychoaktywnych – psycholog pomoże wybrać Ci najlepsze formy pomocy, np. skieruje do terapeuty uzależnień.

Najważniejsze, ale jednocześnie najtrudniejsze jest podjęcie pierwszych kroków i zdecydowanie się na pomoc psychologa. Jest to duży krok dla nas i dla naszego zdrowia, a także akt odwagi. Pamiętajmy, że psycholog nie jest wstydem, jest on po to, by nam pomóc zrozumieć samych siebie i wskazać nam możliwie najlepsze formy rozwiązania naszych osobistych problemów.

 

kiedy-warto-wybrac-sie-do-psychologa

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website