|  | 

Zdrowie

Czyraki? Sprawdź, co robić

img-responsive

Zapalenie mieszków włosowych – zdrowie

Zapalenie mieszków włosowych i czyraki, to bardzo nieprzyjemny problem. Zmiany mogą pojawiać się na obszarach ciała, gdzie znajdują się włosy. Na początku wyglądają jak niegroźne krostki, które w ciągu kilku dni napełniają się krwią zmieszaną z ropą albo samą ropą. Powikłania po czyrakach występują rzadko, ale mogą być niebezpieczne. Jeśli na Twojej skórze pojawia się ta zmiana, bezwzględnie zgłoś się do lekarza. Jeśli pojawiają się czyraki, pamiętaj aby unikać:

 • rozcinania i wyciskania czyraków,
 • podrażniania skóry w miejscu wystąpienia zmiany,
 • aktywności fizycznej, gdyż pot w miejscu zmiany może szkodzić ,
 • zaniedbywania higieny osobistej,
 • bezpośredniego kontaktu z innymi,
 • pożyczania rzeczy osobistych innym osobom.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, zadbaj o jej kontrolowanie. Zgłoś się do lekarza i stosuj leki, które zalecił. Pamiętaj o tym, iż stosowanie środków profilaktycznych znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się czyraków ponownie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zapobieganie nawrotom czyraka

Pamiętaj, iż stosowanie środków profilaktycznych nie daje stuprocentowej pewności, iż czyraki nie powrócą. Zapalenia mieszków włosowych warto jednak unikać, aby zminimalizować ryzyko czyraków. Zapobieganie nawrotom czyraka to przede wszystkim:

 1. Dbanie o higienę osobistą,
 2. Nie pożyczaj innym swoich rzeczy osobistych, takich jak na przykład maszynka do golenia,
 3. Wzmacniaj swój organizm, warto stosować suplementy diety i uzupełniać niedobory witamin, składników odżywczych oraz niezbędnych minerałów.
 4. Ruszaj się – regularna aktywność fizyczna ma duże znaczenie, nie zapominaj o niej.
 5. Jeśli jesteś diabetykiem, kontroluj poziom cukru,
 6. Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami zakażonymi.
 7. Zadbaj o zdrową i prawidłowo zbilansowaną dietę.
 8. Zadbaj o relaks i odpoczynek – każdy organizm potrzebuje odpowiedniej dawki regeneracji. Zadbaj o to, aby cieszyć się lepszym zdrowiem fizycznym i dobrą formą psychiczną.

Podsumowanie

Zapalenie mieszków włosowych powoduje ból i niemały dyskomfort. W razie wystąpienia czyraków, należy udać się do lekarza. Unikaj uszkodzeń skóry w miejscu zmiany, dbaj o higienę i stosuj się do porad lekarza. Warto stosować także działania profilaktyczne, które w wysokim stopniu zapobiegają zapaleniom mieszków włosowych. Prawidłowa higiena, wzmocnienie organizmu oraz zdrowy tryb życia to klucz do sukcesu. Warto również unikać bezpośredniego kontaktu z osobami zakażonymi oraz dbać o odpowiednią ilość i jakość wypoczynku.

Tags
czyraki-sprawdz-co-robic

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website