|  | 

Dom

Królowa pelargonia w oknie

img-responsive

Pelargonia jest pięknym i dekoracyjnym kwiatem, szczególnie chętnie używanym do zdobienia balkonów i tarasów a nawet rabatek w ogrodach i parkach. Jednak nie mając balkonu , również można cieszyć się pięknem tych kwiatów, chociaż sadzenie pelargonii w skrzynkach okiennych wymaga nieco trudu.

Skrzynki na parapecie

Skrzynki można z powodzeniem umieścić na parapecie okiennym zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Wewnątrz mieszkania kwiaty będą cieszyć oczy z jednej strony dom -owników a z drugiej przechodniów. Do hodowli wewnątrz najlepiej nadają się pelargonie wielkokwiatowe z uwagi na ich niezwykłą wrażliwość na niskie temperatury. W skrzynkach na parapetach rosną bardzo dobrze dzięki dwóm ważnym dla nich warunkom. Bardzo lubią słońce oraz nie znoszą chłodu. Ponieważ występują one w różnych kolorach, można zestawić je tak, że będą tworzyć wielobarwną oazę. Tak jak w przypadku innych odmian, tu również skrzynki powinny mieć otwory drenażowe do odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Okno zamiast balkonu

Nie każdy ma balkon czy taras, ale każdy może cieszyć się pięknem pelargonii. Służą do tego parapety zewnętrzne. Aby urządzić na nich mini ogródki, musimy jedynie zamontować zabezpieczający płotek w postaci małego ogrodzenia. Jest to potrzebne, ponieważ skrzynka mogłaby spaść w czasie gwałtownego wiatru albo z innej przyczyny. Wówczas mogłoby dojść do nieszczęścia i uszkodzenia ciała przechodzącego przechodnia. Parapety przeważnie są szerokie na tyle, że spokojnie zmieszczą się na nich skrzynki do kwiatów. Wybieramy okna od strony nasłonecznionej, południowej, bowiem w cieniu pelargonie słabiej kwitną a pędy zbyt mocno wyrastają . Najlepsze byłyby skrzynki z naturalnego surowca, drewna, gdyż korzenie lepiej oddychają ściśnięte na małej przestrzeni.

 

Jeżeli mają to być skrzynki z plastiku, niech nie mają budowy zwartej, hermetycznej, bo korzenie rośliny się zaparzą i będą gniły. Ostatnio pojawiły się skrzynki plastikowe z wieloma otworkami lub plecione, co mogłoby być sposobem na rozwiązanie problemu. Na sadzenie okienne najlepiej wybrać skrzynki w jasnych kolorach, ponieważ ciemne zbyt przyciągają promienie słoneczne i podziemna część rośliny byłaby poddana zbyt wysokiej temperaturze i doszłoby do jej przegrzania. Po umieszczeniu skrzynek w oknie, sprawdzamy przynajmniej dwa razy dziennie, czy ziemia nie jest zbyt przesuszona. Unikniemy wtedy zasychania rośliny z powodu braku wilgoci, co objawia się skręcaniem i czasowym więdnięciem liści.
Na zewnętrznych parapetach sadzimy w skrzynkach okiennych te same gatunki co na balkonach.

Tags
krolowa-pelargonia-w-oknie

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website