|  | 

Dom

Typowe zastosowania kołowych układarek asfaltu

img-responsive

Budowa nawierzchni drogowych wymaga zastosowania specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Ilość maszyn używanych w tym celu jest zaskakująco duża – obok koparek, ładowarek i walców jednym najważniejszych urządzeń na placu budowy jest tzw. układarka asfaltu. Dowiedz się w jaki sposób działa układarka, do czego służy i w jakich sytuacjach jest najczęściej wykorzystywana.

Czym jest układarka asfaltu?

Przeznaczenia układarki asfaltu nie trudno się domyślić – jak wskazuje nazwa, jest to urządzenie służące do rozmieszczania asfaltu na powierzchniach dróg. Układarki znane są również pod innymi nazwami, np. jako rozściełacze asfaltu lub układarki mas bitumicznych. Szeroki wybór układarek na sprzedaż i na wynajem znaleźć można w ofercie firmy Bellator.

Jak działa układarka asfaltu?

Ogólna zasada działania rozściełacza asfaltu jest dość prosta. W pierwszej kolejności kosz zasypowy rozściełacza musi zostać załadowany masą bitumiczną dostarczaną ciężarówkami lub z podajnika masy (kosz ma ograniczoną pojemność dlatego konieczne jest stałe uzupełnianie poziomu masy podczas pracy). Świeża masa jest zgarniana przed podajniki zgrzebłowe do podgrzewanego stołu roboczego, który utrzymuje temperaturę masy – jest to istotne, gdyż stygnąc masa tężeje i nie nadaje się do użytku. Ze stołu masa jest rozprowadzana po całej powierzchni roboczej przy pomocy podajników ślimakowych. Rozścielona na podłożu masa zostaje wstępnie zagęszczona przez belkę wibracyjną.

Jakie są typowe zastosowania kołowych układarek asfaltu?

Układarki do asfaltu znajdują zastosowanie na każdym placu budowy, gdzie konieczne jest uzyskanie równej warstwy z masy bitumicznej. Wykorzystuje się je podczas budowy i remontów wszelkiego rodzaju dróg (w tym ekspresowych i autostrad, gdzie wysokiej jakości nawierzchnia jest szczególnie ważna), a także parkingów, podjazdów, składowisk odpadów, pasów startowych na lotniskach i innych.

Jeśli chodzi o układarki kołowe to niegdyś były one dominującym rodzajem układarek – dziś pozycję tę zajęły układarki gąsienicowe, które charakteryzują się dużo lepszą przyczepnością do podłoża. Jest to ważne podczas prac na nierównym terenie, np. przy budowie wiaduktów lub innych nawierzchni wznoszących się. Układarki kołowe, choć mniej funkcjonalne, mają również pewne zalety – są między innymi tańsze i łatwiejsze w transporcie, dlatego stosuje się je w zadaniach wymagających mniejszych nakładów czasowych.

typowe-zastosowania-kolowych-ukladarek-asfaltu

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website