|  | 

Rozrywka

Koperty dowodowe – sposób na uzyskanie zdjęć przodków

img-responsive

Kopert dowodowe, to wnioski wraz ze zdjęciami naszych przodków, które są przechowywane do tej pory. Każdy kto wyrabiał dowód osobisty pisał wniosek, dołączał zdjęcie i zanosił do urzędu. Większość z tych dokumentów jest przechowywana w archiwach do tej pory. To bardzo ważny element który może pomóc w poszukiwaniach genealogicznych dotyczących naszych przodków oraz niezwykła pamiątka w postaci zdjęć oraz odręcznego pisma. Nie wszystkie wnioski jednak przetrwały, niektóre niszczono, niektóre mogły się zagubić. Jeśli jednak szukasz przodka który wyrabiał dowód po 1945 roku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się taki dokument otrzymać.

Jak uzyskać koperty dowodowe i gdzie ich szukać?

W pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, gdzie są przechowywane. Musimy znać miasto, w którym dana osoba mieszkała. Najłatwiej zwrócić się z zapytaniem do Urzędu Miasta lub Gminy. Zanim zawnioskujemy o wydanie takich dokumentów, należy sprawdzić czy dany Urząd znajduje się w ich posiadaniu. Możemy do takiego Urzędu zadzwonić, napisać maila, udać się osobiście lub wysłać zapytanie przez platformę ePUAP. Na każde takie zapytanie Urząd ma obowiązek odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni. We wniosku pisma ogólnego należy zadać pytanie czy Urząd dysponuje kopertą dowodową danej osoby, warto tutaj podać jak najwięcej informacji, tj. imię, nazwisko, datę urodzenia, datę zgonu, imię i nazwisko dzieci, męża/żony lub rodziców. Należy także podać stopień pokrewieństwa pomiędzy osobą wnioskującą, a osobą której koperta ma dotyczyć. Warto również poprosić Urząd, aby udzielił informacji o ilości znajdujących się kopert, aby wiadomo było ile później należy wypełnić wniosków i ile będzie wynosiła opłata.

Wypełnianie wniosku

Kiedy dostaniemy odpowiedź od Urzędu, należy przygotować niezbędne dokumenty oraz wypełnić wniosek o udostępnienie z Rejestru Dowodów Osobistych dokumentacji związanej z dokumentami osobistymi. Taki wniosek bez problemu znajdziemy na stronie Urzędu czy nawet w wyszukiwarce internetowej. Zanim dostaniemy to o co wnioskujemy, musimy udowodnić pokrewieństwo. W przypadku, kiedy chcemy uzyskać kopertę dowodową prababci, potrzebny będzie nasz akt urodzenia, oraz akt urodzenia/małżeństwa lub zgonu naszego rodzica, tak aby można było potwierdzić bezpośrednie pokrewieństwo. Łatwiej będzie jeśli znamy numery pesel, wtedy możemy podać je we wniosku i poprosić o sprawdzenie danych w Bazie Rejestrów numerów PESEL.

Opłata za otrzymanie koperty dowodowej to ok. 31 zł. Trzeba się jednak przygotować na ewentualną wyższą opłatę, ponieważ jeśli w kopercie znajduje się więcej niż jeden wniosek, Urząd może policzyć opłatę za każdy z nich osobno. Nie jest to jednak regułą i zależy od interpretacji Urzędu. Opłaty można dokonać w kasie Urzędu, jeśli wnioskujemy osobiście lub przelewem na konto bankowe, w takim przypadku do wniosku dołączamy również potwierdzenie wykonania przelewu.

Teraz pozostaje tylko poczekać, aż Urząd udostępni dokumenty o które wnioskujemy.

koperty-dowodowe-sposob-na-uzyskanie-zdjec-przodkow

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website