Malowanie i impregnacja płyty OSB
Płyta OSB to drewnopochodny materiał, który coraz częściej i chętniej wykorzystywany jest w budownictwie, wykończeniach i meblarstwie. Można z niej tworzyć wiele różnych konstrukcji, między innymi lekkie szkielety budynków czy poszycie ścian, stropów lub podłóg. Płyta OSB (o odpowiedniej odporności na wilgoć) jest też doskonałym tworzywem do konstruowania domków na drzewie, budy dla psa czy stołu do warsztatu majsterkowicza.
Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) składa się z przeważnie trzech warstw orientalnie ułożonych wiór drzewnych (zazwyczaj sosnowych lub świerkowych) o podobnej długości i szerokości. Wióry poddane są działaniu bardzo wysokiej temperatury i wysokiemu ciśnieniu i sklejone są ze sobą specjalnym klejem lub wodoodporną żywicą syntetyczną.
Płyta OSB występuje w kilku rodzajach, które różnią się między sobą właściwościami. Płyta OSB 1 i 2 to materiał do wykorzystania wewnątrz budynku. Nie jest bowiem odporny na wilgoć i działania czynników atmosferycznych. Za to płyta OSB 3 i płyta OSB 4 przeznaczone są do użytku na zewnątrz , gdyż wióry w nich wykorzystane sklejone są specjalną, wodoodporną żywicą umożliwiającą korzystanie z tych płyt w każdych warunkach.
Poza tym, warto płytę OSB wzmocnić i zabezpieczyć dodatkowo, gdyż drewniane wióry z czasem mogą zniszczyć się pod wpływem wilgoci. Jak zabezpieczyć ten materiał budowlany? Do procesu warto użyć farby do drewna (malowanie ją częściowo zabezpieczy płytę) lub impregnatu do drewna, który zapewni płycie kompleksową ochroną przed niszczącymi czynnikami.
Do korzystania z płyt OSB na zewnątrz należy użyć impregnatu, którego skład bazować będzie na oleju. Pozwoli to na uzyskanie trwałego zabezpieczenia i znakomicie odizoluje płytę od wilgoci. Cena impregnatu nie jest wysoka, a jego aplikacja nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy skorzystać z instrukcji umieszczonej na opakowaniu impregnatu.
Aby pomalować płytę OSB przede wszystkim trzeba oczyścić płytę z wszelkich zabrudzeń, następnie na całą powierzchnię nałożyć żywicę polimerową albo uniwersalny, gruntujący impregnat. Potem aplikuje się cienką warstwę farby, a gdy wyschnie, nakłada się kolejną.
POST YOUR COMMENTS