|  | 

Zdrowie

Alergia pokarmowa – to warto wiedzieć

img-responsive

Jak rozwija się alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa rozwija się po kolejnym kontakcie układu immunologicznego ze składnikiem, który wywołuje objawy alergii. Wówczas następuje nadprodukcja przeciwciał IgE, a chory odczuwa nieprzyjemne objawy, które uniemożliwiają prawidłowe, komfortowe funkcjonowanie.

Charakterystyczne objawy alergii pokarmowej

Najbardziej powszechne objawy alergii pokarmowej to bóle brzucha, bóle głowy, nudności, nieżyt nosa , zaburzenia ciśnienia krwi. Może także dochodzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest niebezpieczny. Wówczas należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy. Anafilaksja objawia się opuchniętą twarzą , rumieniem skóry, swędzeniem skóry, wymiotami, biegunką, bólem głowy, bólem brzucha, zaburzeniami rytmu serca.

Alergia pokarmowa – co wywołuje nieprzyjemne objawy

Nieprzyjemne objawy alergii pokarmowej wywołują najczęściej: mleko krowie, białko jaj kurzych, soja, ryby, owoce morza, orzechy. Rzadziej są to kiwi, banany, kolendra, pieprz, gorczyca. Warto również pamiętać o reakcjach krzyżowych: roztocza i skorupiaki, lateks i cytrusy, grzyby i sery pleśniowe, jaja kurze i jaja innych gatunków.
Aby zdiagnozować alergię pokarmową, wykonuje się najczęściej testy skórne punktowe, testy alergiczne z krwi oraz próby eliminacyjne i prowokacyjne.

Dieta i leczenie

Najczęściej zaleca się wyeliminowanie z diety składników, które powodują występowanie nieprzyjemnych objawów, świadczących o alergii pokarmowej. Warto jednak pamiętać, iż jednocześnie trzeba zapewnić organizmowi składniki, które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj, że niedobory są niebezpieczne. Aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo, najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli zaufanego dietetyka. Dzięki jego pomocy otrzymasz prawidłowo zbilansowaną dietę, która sprawi, że Twój organizm będzie funkcjonował w prawidłowy sposób.

Zakończenie

Alergia pokarmowa najczęściej występuje po spożyciu krowiego mleka, jaj kurzych, soi, ryb, owoców morza oraz orzechów. Objawy to bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty. Może również dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli zauważysz objawy alergii, udaj się do lekarza. Ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która będzie bezpieczna dla organizmu i umożliwi mu prawidłowe funkcjonowanie. Taką dietę ułoży Ci dietetyk. Warto tak ważną sprawę powierzać w ręce tego specjalisty. Pamiętaj, że niedobory ważnych składników są niebezpieczne.

alergia-pokarmowa-to-warto-wiedziec

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website