|  | 

Zdrowie

Uciążliwa choroba skóry

img-responsive

Jest trudne w leczeniu, powoduje nieprzyjemny świąd oraz inne męczące objawy. Pojawia się u dzieci i dorosłych. Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry – co to?

Atopowe zapalenie skóry znane także pod nazwą egzema atopowa jest przewlekłą chorobą skóry. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo nieprzyjemny świąd, zaczerwieniona skóra oraz pojawianie się wyprysków. Niestety, należy do chorób przewlekłych i trudnych do leczenia. Często po okresach remisji następują okresy nasilenia się choroby (szczególnie wiosną i jesienią).

Kto choruje na atopowe zapalenie skóry?

Schorzenie to dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może pojawić się u pacjentów już w wieku niemowlęcym. Chorują także dzieci starsze oraz ludzie dorośli.

Jakie są objawy?

Chociaż u każdego chorego dolegliwość ta ma nieco inny przebieg, do typowych objawów można zaliczyć:

  • świąd skóry
  • suchość oraz rogowacenie skóry
  • nawroty choroby

Mogą pojawić się także inne, bardziej złożone dolegliwości, jak: rybia łuska, zapalenie spojówek oraz czerwieni warg, wypryski sutków, zacienienie wokół oczu.
U dzieci chorobowe zmiany skórne można zaobserwować zazwyczaj na karku, nadgarstkach oraz policzkach, u dorosłych pacjentów zaś choroba umiejscawia się na rękach twarzy oraz szyi.

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?

To oczywiście zależy od przebiegu choroby, W lżejszych przypadkach można radzić sobie z chorobą, stosując domowe sposoby. Ponieważ najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry, zaleca się smarowanie zmienionych chorobowo miejsc odpowiednimi gęstymi kremami nawet do kilku razy dziennie. Ważna jest także odpowiednia higiena- krótkie kąpiele, mogą być z dodatkiem leczniczych olejków oraz ziołowych preparatów, oraz delikatne osuszanie skóry, bez pocierania ręcznikiem. Najistotniejszy jest wybór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny wybierać kosmetyki delikatne, bezzapachowe, przeznaczone dla skóry wrażliwej, niepowodujące jej wysuszania. Należy także uważać na szybkie zmiany temperatury, unikać stresu, nie nosić szorstkich i nieprzyjemnych w dotyku ubrań (np. z wełny). Należy także powstrzymywać się przed drapaniem chorych części naskórka.
Gdy egzema atopowa ma cięższy przebieg, należy sięgnąć po odpowiednie leki, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Są to przede wszystkim leki immunosupresyjne oraz glikokortykosteroidy. W skrajnie ciężkich przypadkach pacjent może skorzystać z różnego typu zabiegów. Jednym z nich jest foto terapia, czyli zabieg, który przeprowadza się za pomocą światła.

 

Tags
uciazliwa-choroba-skory

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website