Dziewczyna z różą
Antoni Michalak urodził się w 1899 roku w Kozłowie Szlacheckim. Był polskim malarzem reprezentującym nurt tradycjonalistyczny w sztuce lat 20. i 30. oraz w okresie powojennym. Został dzięki temu członkiem Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, przeciwstawiającego się dominacji koloryzmu w polskim malarstwie lat 30. Dzieła o tematyce religijnej czy alegorycznej charakteryzowały się finezją, a także gładką fakturą i złożoną kompozycją o kilku dopełniających się planach, zazwyczaj w ciemnej tonacji z efektami światłocieniowymi. Subtelniejszy i bogatszy kolorystycznie zestaw barw uwidaczniał się w portretach wolnych od patosu i ciemnej kolorystyki.
Malarstwo – kolory, jesień
Jednym z obrazów Michalaka jest portret “Dziewczyna z różą” z 1932 roku, uważany za jeden z najpiękniejszych obrazów tego artysty. Wykonany na płótnie o wymiarach 102 x 71 cm , techniką olejną, przedstawia Irenę Kunicką – rzeźbiarkę amatorkę z kazimierskiej willi „Anioł” w Kazimierzu nad Wisłą. Kuniccy byli zaprzyjaźnionymi sąsiadami rodziny artysty, który często u nich bywał.
Postać namalowana została przy użyciu jasnych, delikatnych barw, co sprawia, że staje się harmonijnie zespolona z tłem. Nieznacznie obrócona w prawą stronę, trzyma w dłoniach gałązkę z blado różowymi lub białymi kwiatami. Kobieta ubrana jest w blado różową sukienkę na szerokich ramiączkach, ozdobioną delikatną kokardką w tym samym kolorze. Materiał kreacji wydaje się śliski w dotyku. Na szyi spoczywa złoty naszyjnik przypominający kolię. Irena Kunicka ma czarne włosy zaplecione w krótki warkocz, opadający na prawie ramię. Zdobi go biała kokarda wpleciona w fryzurę. Twarz kobiety jest bardzo rozmyta; dostrzec można gęste, ciemne brwi, niewielki nos i pełne, blado czerwone usta. Dziewczyna najprawdopodobniej znajduje się na balkonie, świadczy o tym krajobraz widziany po prawej stronie modelki – płynąca rzeka, a także pochmurne niebo. Miejscami widoczne są pociągnięcia pędzla, a sama postać jest wyraźnie wykonturowana. Całość kompozycji dopełnia samodzielnie zaprojektowana przez Michalaka złota rama obrazu. Praca ta była zapowiedzią zmian w twórczości artysty, który zrezygnował z brązów i zieleni na rzecz delikatnych odcieni różu i błękitu, dążąc do płaszczyznowości.
Jasna paleta barw, a także znaczne rozmycie sprawiają, że dzieło staje się subtelne i oniryczne. Kobieta natomiast wydaje się emanować spokojem i niewinnością, jednocześnie ukazując swoją kobiecość. Mimo iż obraz nie ukazuje nic nadzwyczajnego, niewątpliwie ma swój wyjątkowy urok. Być może przyczyną tego jest pozostawiona cząstka tajemniczości młodej modelki.
POST YOUR COMMENTS